Komunikat Rzecznika

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach zakończyła śledztwo w sprawie sprowadzenia pożaru domu jednorodzinnego w miejscowości Jemieliste, gm. Filipów, do którego doszło w nocy z 28 lutego na 01 marca 2019 r. W wyniku pożaru dwoje mieszkających tam małżonków oraz dwoje ich małoletnich dzieci zmarło, po przewiezieniu ich  do szpitala. Trzecie dziecko doznało poważnych oparzeń oraz ciężkiego kalectwa.

Po zakończeniu akcji gaśniczej, pod nadzorem prokuratora, przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia. Następnie przesłuchano szereg świadków, w tym osoby biorące udział w akcji gaśniczej. Powołano biegłych z zakresu pożarnictwa, którzy ustalili, że przyczyną pożaru było zapalenie się substancji łatwopalnej w postaci benzyny. Przyczyną śmierci pokrzywdzonych, były obrażenia powstałe wskutek pożaru.

Powołano także biegłą z zakresu psychologii śledczej celem ustalenia, czy ktokolwiek mógł mieć motyw do umyślnego wywołania pożaru.

Wszystkie przeprowadzone czynności nie dostarczyły dowodów, aby ktokolwiek z domowników lub osób z zewnątrz dokonał umyślnego podpalenia, jak też by mógł mieć ku temu jakiś motyw lub powód. Dlatego przyjęto, że brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa i umorzono śledztwo.