Komunikat Rzecznika

            Prokuratura Okręgowa w Suwałkach skierowała do Sądu Okręgowego w Suwałkach akt oskarżenia przeciwko 31-letniej Justynie W. oskarżonej o dokonanie oszustwa na zasadzie piramidy finansowej w okresie od stycznia 2015 roku do marca 2019 r. w Ełku, Suwałkach, Grajewie i innych miejscowościach na szkodę 119 osób, od których wyłudziła łącznie 35 mln zł, które to środki w zdecydowanej większości pochodziły z kredytów bankowych (w łącznej ilości: 503) zaciągniętych przez pokrzywdzonych wprowadzonych w błąd, że to nie oni będą je spłacać. Przy czym z popełnienia tego przestępstwa Justyna W. uczyniła sobie stałe źródło dochodu. Pokrzywdzeni zaciągnęli kredyty w 24 bankach i jednym SKOK-u. Za czyn ten grozi oskarżonej do 15 lat pozbawienia wolności.

            Ponadto Justyna W. i jej 30-letni konkubent Karol B. zostali oskarżeni o popełnienia przestępstwa prania brudnych pieniędzy pochodzących z opisanego wyżej oszustwa, poprzez podjęcie działań mających utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia tych środków. Dodatkowo oboje zostali oskarżeni o wystawianie fikcyjnych faktur mających upozorować prowadzenie legalnej działalności polegającej na pośrednictwie kredytowym.

            Po nadzorem Prokuratury Okręgowej w Suwałkach śledztwo w tej sprawie prowadziła Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, ale w sprawę był zaangażowany także Warmińsko-Mazurski Urząd Celno-Skarbowy w Olsztynie oraz Urząd Skarbowy w Ełku.

            W toku śledztwa prokurator dokonał zabezpieczenia mienia podejrzanych na poczet naprawienia szkody i przyszłych kar, poprzez zajęcie ujawnionych ruchomości (samochody, biżuteria, pieniądze, artykuły wyposażenia wnętrz, artykuły AGD i RTV, damskie markowe torebki w ilości około 200 sztuk) oraz przez obciążenie hipoteką 16 nieruchomości. Łączna szacunkowa wartość zajętego w ten sposób mienia to około 9 mln zł.

            W toku śledztwa Sąd zastosował wobec Justyny W. i Karola B. tymczasowe aresztowanie, które jest nadal kontynuowane.