Komunikat Rzecznika

Akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego wypadku drogowego

Po przeprowadzeniu śledztwa Prokuratura Rejonowa w Augustowie skierowała akt oskarżenia przeciwko 51-letniemu mieszkańcowi powiatu augustowskiego. Mężczyzna został oskarżony o to, że w dniu 23 maja 2020 roku około godziny 19:15 w miejscowości Żarnowo Pierwsze, gmina Augustów umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że będąc w stanie nietrzeźwości, kierując samochodem osobowym marki Volkswagen Passat na drodze podporządkowanej przekroczył dopuszczalną prędkość i nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu samochodowi Audi. Wskutek tego doszło do zderzenia pojazdów.

W wyniku wypadku śmierć na miejscu zdarzenia poniósł 23-letni pasażer samochodu Audi,
a 50- letnia kobieta kierująca tym pojazdem doznała poważnych złamań.

Kierowca Volkswagena Passata oraz jego pasażer uciekli z miejsca zdarzenia, nie udzieliwszy pomocy pokrzywdzonym. Ów pasażer został teraz oskarżony o popełnienie przestępstwa nieudzielenia pomocy. Taki sam zarzut otrzymał też kierowca.

Mężczyzna oskarżony o spowodowanie wypadku był już wcześniej karany za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i w czasie wypadku obowiązywał go zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec mężczyzny tymczasowe aresztowanie od dnia wypadku, które jest nadal kontynuowane.

Za przestępstwo spowodowania wypadku drogowego w stanie nietrzeźwości i zbiegniecie z miejsca zdarzenia grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.