Komunikat Rzecznika

Za znęcanie – tymczasowe aresztowanie

 

Prokurator Rejonowy w Olecku oraz Prokurator Rejonowy w Sejnach skierowali skuteczne wnioski o tymczasowe aresztowanie mężczyzn podejrzanych o znęcanie się nad najbliższymi członkami rodziny.

Postępowanie Prokuratury Rejonowej w Olecku zostało zainicjowane pozyskaniem przez Policjantów z Olecka informacji, że 31-letnia mieszanka Olecka musiała skorzystać z pomocy lekarskiej z powodu zastosowanej wobec niej przemocy ze strony męża. Przemoc miała polegać na uderzaniu kobiety po całym ciele, w tym przedmiotem przypominającym kij bejsbolowy. Funkcjonariusze Policji z Olecka pod nadzorem prokuratora błyskawicznie zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie 40-letniemu mężczyźnie zarzutu znęcania się oraz spowodowania obrażeń ciała.

Po wykonaniu czynności z podejrzanym, prokurator zdecydował o skierowaniu do Sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie. Wniosek został skierowany niespełna dwa dni od uzyskania pierwszej informacji o podejrzeniu przestępstwa.

Sąd Rejonowy w Olecku  uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 2 miesięcy.

Obecnie będą przeprowadzone czynności procesowe w celu skierowania aktu oskarżenia do Sądu.

 

Z kolei Prokurator Rejonowy w Sejnach nadzoruje dochodzenie przeciwko 38-letniemu mieszkańcowi gminy Giby podejrzanemu o znęcanie się od lipca do listopada 2020 r. nad swoją matką. Mężczyźnie temu zarzucono, że będąc pod wpływem alkoholu i bez powodu wszczynał awantury domowe, podczas  których wyzywał pokrzywdzoną słowami wulgarnymi, poniżał, groził pozbawieniem życia, wyganiał z mieszkania, szarpał za ubrania, popychał na ściany,
a także uderzał rękami po głowie i twarzy oraz szarpał za włosy.  Mężczyzna zabierał matce telefon komórkowy, aby nie mogła wezwać pomocy oraz zamknął ją na kilka godzin w łazience.

Po wykonaniu czynności z podejrzanym, prokurator zdecydował o skierowaniu do Sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie.

Sąd w Sejnach uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Obecnie będą przeprowadzone czynności procesowe w celu skierowania aktu oskarżenia do Sądu.